Podróże z Justyną

Wędrówki po krainach Polski

Na terenie Tatr znaleźć można ponad 500 jaskiń górskich, ale tylko 6 z nich można odwiedzić. Wśród nich jest jaskinia Mroźna i Mylna. Jaskinię Mroźną można znaleźć przy zboczu Doliny Kościeliskiej. Jej nazwa pochodzi, od tego, że w jaskini panuje przez cały rok niska temperatura, nie przekracza ona 6 stopni Celsjusza. Mroźna jaskinia jest najpiękniejszą jaskinią w Polsce, znaleźć w niej można bardzo ciekawą szatę naciekową oraz długi korytarze jaskiniowe. Jaskinię odkryto w roku 1943 i dla turystów utworzono 560 metrów trasy turystycznej, z okolic Jaskini Mroźnej prowadzi Czarny szlak od Lodowego Źródła.

 

Jaskinia Mylna jest również ciekawą tatrzańską jaskinią, również można ją odwiedzić będąc w Tatrach. Jaskinię można zauważyć spacerując w okolicach Doliny Kościeliskiej, szlak czerwony tatrzański bez problemu doprowadzi Was do jaskini. Długość jaskini ma ponad 1600 metrów, ale tylko 300-metrowy odcinek jest udostępniony dla turystów.

Jaskinia Mylna przypomina labirynt, bez dobrego oświetlenia można się w niej zgubić. W jaskini Mylnej warto podróżować w grupkach uważając na ciasne komory i liczne korytarze. W jaskini podziwiać można ciekawe formy jaskiniowe i liczne jamy.